• Školní poradenské pracoviště

• Specifické vývojové poruchy

• Mohou být definovány jako neschopnost naučit se číst, psát a počítat pomocí běžných výukových metod za průměrné nebo i nadprůměrné inteligence a přiměřené sociokulturní příležitosti. Charakteristické je významné opoždění v jedné nebo více oblastech učení.

Podstata obtíží je v narušení poznávacích schopností, přičemž tyto poruchy jsou vrozené – vznikají určitým poškozením v období před narozením, při narození a časně po narození dítěte. Určitou roli zde hraje i dědičnost.

Poruchy učení

• Dyslexie - porucha osvojování čtenářských dovedností (potíže se slovy, s porozuměním čteného, s vyjadřováním řečí).
            • Dysortografie - porucha v osvojování pravopisu ( nápadné nebo nesmyslné pravopisné chyby, plynoucí z neschopnosti aplikovat třeba i dokonale osvojená pravopisná pravidla v důsledku poruchy příslušných funkcí).
            • Dysgrafie - obtíže s osvojováním psaní ( neobratnost, nesprávný úchop, snížená kvalita písma).
            • Dyskalkulie - porucha osvojování matematických dovedností (obtíže v chápání matematických pojmů, v chápání a provádění matematických operací).

Obtíže v učení jsou handicapem při vzdělávání a projevují se v mnoha oblastech – snižují předpoklady ve školní úspěšnosti, vedou ke snížení sebevědomí a pocitům méněcennosti, k poklesu aktivity ve vyučování, odrážejí se v úrovni psaní a pravopisu, narušují snahovou a motivační stránku. Ve svých důsledcích zasahuje porucha učení celou osobnost dítěte i jeho sociální vztahy.

Poruchy řeči

• Dysfázie - vývojová nemluvnost
            • Dyslálie - porucha výslovnosti, patlavost
            • Dysartrie - porucha výslovnosti
            • Koktavost
            • Neurotický mutismus

Poruchy chování

• Hyperaktivita - nadměrná aktivita, instabilita
            • Hypoaktivita - utlumená aktivita

Co dělat, máte-li pocit, že vaše dítě trpí specifickou poruchou učení, řeči nebo chování

• promluvte s jeho učitelem a požádejte o zhodnocení problému vašeho dítěte
            • v případě potvrzení podezření na poruchu učení učitelem, požádejte o odborné vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně (zprostředkuje výchovná poradkyně vašeho dítěte,event. můžete požádat o odborné vyšetření osobně bez vědomí a doporučení školy)
            • v případě potvrzení poruchy odborným pracovištěm přehodnoťte svůj postoj k dosavadním neúspěchům dítěte
            • vyvarujte se nesprávných postojů – hubování, vyčítání, vymáhání slibů,
            • vytvořte atmosféru klidu a pohody

Žákům, u kterých byly specifické poruchy diagnostikovány, jsou, se souhlasem rodičů a s metodickou podporou pedagogicko-psychologické poradny, poskytována podpůrná opatření, kterými se pedagogové řídí.

• Projekt 4.B
    • Velká cena juda