• Školní poradenské pracoviště

• Náplň práce školního metodika prevence

Metodická a informační činnost

• Metodicky usměrňuje a sjednocuje prevenční činnost třídních učitelů a poskytuje jim obsahovou a metodickou pomoc.
            • Uskutečňuje vlastní prevenční činnost u žáků, kteří ji vyžadují z výchovných,  sociálních a jiných důvodů.
            • Podává iniciativně vedení školy návrhy a doporučení týkající se prevence.
            • Sleduje změny v právních předpisech týkajících se problematiky prevence a seznamuje s nimi ostatní pedagogické pracovníky.
            • Sám se vzdělává v oblasti nových a alternativních výchovných a prevenčních trendů, informuje o nich pedagogické pracovníky.
            • Úzce spolupracuje s vedením školy a výchovným poradcem.

Práce s žáky

• Pomáhá učitelům při vyhledávání a sledování problematických žáků.
            • Věnuje zvýšenou pozornost žákům s problémovým a rizikovým chováním.
            • Ve spolupráci s vedením školy a pedagogickými pracovníky se podílí na prevenčních programech organizovaných školou.

Specifické oblasti

• Pomáhá při řešení konfliktních situací ve škole (rodiče – učitel, učitel – žák, žák – žák).
            • Sleduje projevy zneužívání návykových látek a ostatní sociálně patologické jevy (SPJ) a navrhuje nápravná opatření.
            • Zajišťuje koordinaci a spolupráci při osvětových a konzultačních akcích k problematice návykových látek a ostatních SPJ (zákonní zástupci, pedag. pracovníci, odborníci).
            • Spolu s vedením školy zajišťuje spolupráci s orgány státní správy a samosprávy, zejména s orgány péče o dítě, sociálním kurátorem, sociálně právní komisí na ochranu dítěte, s Policií ČR, s pedagogicko-psychologickou poradnou, střediskem výchovné péče, apod.

Prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže zahrnuje tyto oblasti

• násilí a šikanování
            • záškoláctví
            • kriminalita, delikvence, vandalismus aj.
            • ohrožení mravnosti a mravní výchovy
            • xenofobie, rasismus, intolerance
            • užívání návykových látek
            • patologické hráčství (gamblerství)
            • komerční sexuální zneužívání dětí
            • syndrom týraných a zneužívaných dětí

S čím se na mne můžete obrátit? Které problémy spadají do mé kompetence?

• Nezdravé vztahy v kolektivu třídy a mezi žáky školy.
            • Experimenty žáků s návykovými látkami.
            • Vandalismus, krádeže, ničení osobních věcí žáků ve škole.
            • Fyzické a psychické ubližování a slovní napadání žáků ve škole.
            • Projevy rasové a menšinové intolerance.
            • Domácí násilí a sexuální zneužívání.
            • Závislost na počítačových hrách a hracích automatech.
            •  ... a další problémy ovlivňující vzdělávání a výchovu žáků.

Náplň práce školního metodika prevence sociálně patologických jevů

• Koordinace tvorby a kontrola realizace preventivního programu školy.
            • Koordinace a participace na realizaci aktivit školy zaměřených na prevenci záškoláctví, závislostí, násilí, vandalismu, sexuálního zneužívání, zneužívání sektami, nekriminálního a kriminálního chování, rizikových projevů sebepoškozování a dalších sociálně patologických jevů.
            • Metodické vedení činnosti pedagogických pracovníků školy v oblasti prevence sociálně patologických jevů (vyhledávání problémových projevů chování).
            • Koordinace vzdělávání pedagogických pracovníků školy v oblasti prevence sociálně patologických jevů.
            • Koordinace spolupráce školy s orgány státní správy a samosprávy, které mají v kompetenci problematiku prevence sociálně patologických jevů, s metodikem preventivních aktivit v poradně a s odbornými pracovišti (poradenskými, terapeutickými, preventivními, krizovými, a dalšími zařízeními a institucemi), které působí v oblasti prevence sociálně patologických jevů.
            • Kontaktování odpovídajícího odborného pracoviště a participace na intervenci a následné péči v případě akutního výskytu sociálně patologických jevů.
            • Vedení písemných záznamů umožňujících doložit rozsah a obsah činnosti školního metodika prevence, navržená a realizovaná opatření.
            • Zajišťování a předávání odborných informací o problematice sociálně patologických jevů, o nabídkách programů a projektů, o metodách a formách specifické primární prevence pedagogickým pracovníkům školy.
            • Prezentace výsledků preventivní práce školy, získávání nových odborných informací a zkušeností.
            • Vedení a průběžné aktualizování databáze spolupracovníků školy pro oblast prevence sociálně patologických jevů (orgány státní správy a samosprávy, střediska výchovné péče, poradny, zdravotnická zařízení, Policie ČR, orgány sociální péče, nestátní organizace působící v oblasti prevence, centra krizové intervence a další zařízení, instituce i jednotliví odborníci).
            • Vyhledávání a orientační šetření žáků s rizikem či projevy sociálně patologického chování, poskytování poradenských služeb těmto žákům a jejich zákonným zástupcům, případně zajišťování péče odpovídajícího odborného pracoviště (ve spolupráci s třídními učiteli).
            • Spolupráce s třídními učiteli při zachycování varovných signálů spojených s možností rozvoje sociálně patologických jevů u jednotlivých žáků a tříd a participace na sledování úrovně rizikových faktorů, které jsou významné pro rozvoj sociálně patologických jevů ve škole.
            • Příprava podmínek pro integraci žáků se specifickými poruchami chování ve škole a koordinace poskytování poradenských a preventivních služeb těmto žákům školou a specializovanými školskými zařízeními.

• Projekt 4.B
    • Velká cena juda